-

Maryla-Sztajer : Maryla-Sztajer

Witraże Cystersów. Złote okno.

Złote okno to w istocie bardzo nietypowy dla cystersów, kolorowy, przedstawiający figury świętych, witraż w opactwie Altenberg. 

Proszę zobaczyć króciutki filmik, pokazujący usytuowanie tego okna w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświetszej Marii Panny zwanym czasem katedrą ze względu na majestatyczną architekturę gotycką. 

https://youtu.be/bfdb0UYBDJM

W połowie XI wieku hrabiowie Bergu zainstalowali u siebie zgromadzenie cystersów, sami też do niego wstępując. Pierwotnie siedzibą zakonu był zamek Berg, niewiele później zbudowano widoczną na filmie siedzibę. 

Witraże które wprawiono w okna są jasne, szare i srebrzyste. Wypełnione motywami roślinnymi i geometrycznymi. Całe wnętrze jest bardzo jasne. 

I oto w tym typowym cysterskim wnętrzu, zachodnia fasada jest wypełniona największym w Niemczech (8 m.na 18m.) witrażem w kolorach jasnych i złocistych, z drobnymi elementami niebieskimi i czerwonymi. 

Okno ukończono w 1400 roku. 

Obraz przedstawia Niebiańskie Jeruzalem. W dwu rzędach przedstawiono szesnastu świętych odzianych w białe szaty. Każdy w oddzielnej kwaterze, nad głową mają żółtawo złote zadaszenia w gotyckim kształcie. 

Ponad nimi w ośmiu trójliściach znajdują się anioły trzymające instrumenty muzyczne. 

Nad nimi Ojcowie Kościoła, śś Ambroży, Augustyn, Grzegorz Wielki i Hieronim. 

W centralnej części jest umieszczona głowa Chrystusa. W otaczających ją trójliściach przedstawiono anioły trzymające narzedzia Męki Pańskiej. 

Niezwykłość tego okna polega zarówno na wielkim kunszcie wykonania, jak i na fakcie iż to ogromne okno witrażowe dotrwało do naszych czasów nieuszkodzone. 

Klasztor przeżywał wzloty i upadki finansowe, popadał w ruinę, po sekularyzacji klasztoru przeszedł w ręce prywatne i stał się fabryką chemiczną. Produkowano tam błękit pruski. Dość szybko ta działalność zakończyła się wybuchem. 

Piękny złoty witraż przetrwał to wszystko. 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Opactwo_Altenberg

 



tagi: cystersi  witraże  altenberg  

Maryla-Sztajer
14 grudnia 2022 15:16
11     901    3 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

chlor @Maryla-Sztajer
14 grudnia 2022 21:23

Przerobili klasztor na fabrykę. Ci luteranie są równie praktyczni jak bolszewicy.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @chlor 14 grudnia 2022 21:23
14 grudnia 2022 21:45

Cystersi też byli praktyczni, samo w sobie to nic złego. Ci konkretni mieli swoją placówkę handlową w Kolonii. Niestety nie znalazłam czym handlowali. I nie jestem pewna czy fabrykant był protestantem. Może w j.nirmieckim są materiały jakieś. Takim ciekawym wątkiem jest ta produkcja błękitu pruskiego. Tylko to tam produkowano. A przecież to była nowość. Bardzo to ciekawa historia, kto i gdzie mógł produkować barwnik, 

zaloguj się by móc komentować

chlor @Maryla-Sztajer 14 grudnia 2022 21:45
14 grudnia 2022 22:24

Błękit pruski jako barwnik do tkanin okazał się całkowitym niewypałem. Schodzi w praniu. Jako pigment do farb został wyparty przez znacznie lepszą ftalocyjaninę miedziową.

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Maryla-Sztajer
14 grudnia 2022 22:48

To tak jak z tytoniem.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @chlor 14 grudnia 2022 22:24
15 grudnia 2022 08:13

To prawda. 

Okazuje się że nabywcą zabudowań klasztornych po sekularyzacji był w 1806 kupiec koloński, wydaje się że katolik. Pozwolił odprawiać dalej msze w kaplicy. Dopiero gdy jego przesiewziecie fabryczne się nie powiodło sprzedał zabudowania. Po kolejnych zmianach właścicielskivh klasztor trafił w ręce króla Fryderyka Wilhelma. I od tej pory służy i katolikom i protestantom. 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Opactwo_Altenberg

zaloguj się by móc komentować


chlor @Maryla-Sztajer
15 grudnia 2022 08:29

Nie jestem pewien czy ten witraż (i inne równie stare witraże) nie był restaurowany i w jakim stopniu jest "oryginalny". Kiedyś widziałem film pokazujący pracę rzemieślnika który potrafił wykonać i wstawić brakujące elementy witraża.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @chlor 15 grudnia 2022 08:29
15 grudnia 2022 09:36

Jestem pewna że tak robiono. Rzecz w tym, że z pietyzmem zachowano całość. Nawet protestancki król Prus nic nie niszczył. 

Kontr przyklad mamy choćby w bazylice Mariackiej krakowskiej. 

Kiedy w średniowieczu wprawiano tam szkło w okna, dano kolorowe szyby wg projektu kogoś nieznanego. Witreażystow znamy tylko dzięki zachowanym księgom rachunkowym. Wybrano szkła kolorowe, ponieważ jak wynika z rachunków były tańsze niż szkło tzw białe. 

Gdy witraże pociemniały postanowiono wreszcie wprawić białe szkło. Od roku 1810 wyrzucano zabytkowe witraże po prostu na bruk. 

Części nie znamy. Część pozostałą jednak naszkicowano i wygląd utrwalono dla przyszłych pokoleń. 

Nawiasem mówiąc, cystersi podobno unikali kolorowych szkieł dla oszczędności, ale wielu badaczy podnosi iż białe szkło było droższe póki nie opanowano tańszej technologi czyszczenia tzw zielonego szkła, najłatwiej pozyskiwanego. Tak więc raczej inne względy decydowały o wyborze białych szkieł w wypadku kościołów cysterskich. 

zaloguj się by móc komentować



MarekBielany @Maryla-Sztajer
16 grudnia 2022 23:13

palił fajkę w ogrodzie i tak to zostało zapamiętane w pamiętniku.

.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować