-

Maryla-Sztajer : Ja z Czeladzi - próba autobiografii

Przeciwko złodziejom naszych dusz. Św Teresa z Avila - po lekturze Coryllusa.

Czytając ostatnie teksty Gabriela Maciejewskiego poświęcone inżynierom społecznym kręcącym się w pobliżu naszej duszy pomyślałam że potrzeba mi jakiegoś osobistego podsumowania. 

http://gabriel-maciejewski.szkolanawigatorow.pl/o-duszy-narodu

Po przeczytaniu tego tekstu wczorajszego taki mi ratunek ale też i sugestie co do komentarza przyszły na myśl. 

http://maryla-sztajer.szkolanawigatorow.pl/duch

Oto Jan Paweł 2 wzywa do opieki nad narodem Ducha Świętego. 

A mnie się potem na spacerze snuje po głowie piosenka Santor.

https://m.youtube.com/watch?v=cKg9Qsv0Ij8&list=RDcKg9Qsv0Ij8&start_radio=1

 Dlaczego?

Proszę jednak zwrócić uwagę że podmiot liryczny to starsza pani, która wspomina minioną młodość, jakąś przygodę bez happy endu, by stwierdzić ze ludzie są samotni. Santor nie mogła chyba śpiewać w PRL innego tekstu.

Ludzie nie są samotni - chyba tylko na własne życzenie.

Jeśli nie otrzymali duchowego fundamentu, jeśli ich wychowanie ku wierze nie było dostatecznie. Jeśli odrzucili może ten fundament, jeśli. ..Tyle możliwości. 

Zaczęłam swoje tutaj blogowanie od takiego oto tekstu:

http://maryla-sztajer.szkolanawigatorow.pl/pamiec-odnajdywana-bohater-neurotyczny

W tym i następnych tekstach przedstawiłam przykłady działań inżynierów społecznych, mających ambicje stania się władcami zarówno duszy pojedynczego człowieka jak i duszy społeczeństw. 

http://szkolanawigatorow.pl/panel/edycja/cena-przetrwania-renan-na-sorbonie

Przypomniany tu niedawno wykład Renana był jedną z podstaw ideologicznych dla tych ambitnych planów. 

Ponieważ wiele przykładów już w dawniejszych tekstach przypomniałam, czas zastanowić się czym dysponujemy dla naszej obrony. Był w Wielkim Poście cykl kilku podpowiedzi pod wspólnym tytułem : Remedium. Odwoływałam się tam do Maryi, Ucieczki i Wspomożenia wiernych. 

https://m.deon.pl/inteligentne-zycie/psychologia-na-co-dzien/art,771,sa-w-ludzkich-duszach-niewiarygodne-tajemnice.html

Ten powyższy link prowadzi do opowieści psychiatry o starszej pani, nie radzącej sobie z życiowymi niepowodzeniami i uciekajacej w fikcję. Psychiatra podsumowuje ten przypadek diagnozą, że miał do czynienia z osobą zdrową psychicznie a po prostu marzycielką. W tle opowieści mamy odsłonięte realne okoliczności życiowe. 

Czy tak może skończyć podmiot liryczny z linkowanej wyżej piosenki Ireny Santor? 

To wymyślone życie było jakąś protezą ale czy nie lepsza była by droga przez Maryję? I przyjęcie okoliczności realnego życia i wytrwałe wyciąganie ręki do własnego równie nieszczęśliwego dziecka. 

Wydaje się że panie z obu tych opowieści miały i tak względne szczęście. Mogły wszak trafić bezpośrednio do sekty podłych uwodzicieli ..

http://maryla-sztajer.szkolanawigatorow.pl/pamiec-odnajdywana-podli-uwodziciele 

Dlaczego nie miały oparcia w Wierze? 

http://maryla-sztajer.szkolanawigatorow.pl/pamiec-odnajdywana-pastor-robert-w-spike

Gdy pastor sam tęskni do niewłaściwego stylu życia, dokąd może zaprowadzić swoje owce?

.

 

Odwołuję się tutaj co jakiś czas do św Teresy z Avila. W książce 'Droga doskonałości ' Teresa mówi nam o właściwościach modlitwy, podpowiada dzieląc się własnym doświadczeniem jak mamy się modlić. Sama intensywnie rozważała czym jest ludzka dusza. Opisała tę swoją i naszą duszę w 'Twierdzy wewnętrznej '.

By twierdza nasza była nie do zdobycia, by Bóg w Trójcy Jedyny zechciał zamieszkać w jej najbardziej wewnętrznej komnacie, potrzeba zacząć od modlitwy. Zrozumieć jej sens. Wtedy będziemy wiedzieli, że nie jesteśmy, wbrew piosence, samotni. Ktoś jest przy nas. Możemy Go zaprosić do siebie.

 

https://www.karmel.pl/droga-doskonalosci-2/

Tutaj proponuję tekst wstępu do książki 'Droga doskonałości' napisany przez ojca karmelitę. Myślę że zamiast mojego streszczenia lepiej przeczytać całość. A potem i całą książkę św Teresy doktora Kościoła. 

.

Gdy G. Maciejewski pisze nam o kłopotach z duszą narodu to zaraz mi przychodzi na myśl wers modlitwy Ojcze Nasz:

Przyjdź Królestwo Twoje. 

Jeśli przelatuję myślą po słowach modlitwy z nadzieją że samo się stanie, że tylko mam zaaprobować Wolę Bożą, to popełniam błąd. Szeroko kolejne wersy tej modlitwy analizuje św Teresa w polecanej dziś przeze mnie książce, jasne jest jednak że to my jesteśmy narzędziami w ręku Boga. 

Suma naszych dusz - to dusza narodu. 

.

 tagi: dusza człowiek naród  

Maryla-Sztajer
7 czerwca 2018 13:42
43     1522    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Godny-Ojciec @Maryla-Sztajer
7 czerwca 2018 14:15

Tekst po pominięciu linków powinien mimo wszystko być jakąś całością, mieć zrozumiałą treść i przesłanie. Linki można otworzyć kiedy się chce pogłębić wiedzę w temacie. Kiedy się ma na to czas. Czytelnik nie może po żadnej lekturze odchodzić z poczuciem starconego czasu i winy. Mimo to daję plusa :)

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer
7 czerwca 2018 14:41

Powiem tylko że niedawno przerabiałem ten temat osobiście... Konkret - co robić, nie czekając tylko.

Niedługo po postawieniu sobie tego pytania, los chciał że sięgnąłem akurat do listów Św. Pawła, który też przecież żył realnie w konkretnej politycznej i gospodarczej rzeczywistości, w dodatku bardzo niebezpiecznej dla siebie (również fizycznie). Zostawiam więc fragment jednego z jego listów.

„… Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe. 

3 Mocą bowiem łaski, jaka została mi dana, mówię każdemu z was: Niech nikt nie ma o sobie wyższego mniemania, niż należy, lecz niech sądzi o sobie trzeźwo – według miary, jaką Bóg każdemu w wierze wyznaczył. 4 Jak bowiem w jednym ciele mamy wiele członków, a nie wszystkie członki spełniają tę samą czynność – 5 podobnie wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami. 6 Mamy zaś według udzielonej nam łaski różne dary: bądź dar proroctwa – [do stosowania] zgodnie z wiarą; 7 bądź to urząd diakona – dla wykonywania czynności diakońskich; bądź urząd nauczyciela – dla wypełniania czynności nauczycielskich; 8 bądź dar upominania – dla karcenia. Kto zajmuje się rozdawaniem, [niech to czyni] ze szczodrobliwością; kto jest przełożonym, [niech działa] z gorliwością; kto pełni uczynki miłosierdzia, [niech to czyni] ochoczo. 

9 Miłość niech będzie bez obłudy! Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem! 10 W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi! W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie! 11 Nie opuszczajcie się w gorliwości! Bądźcie płomiennego ducha! Pełnijcie służbę Panu! 12 Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali! 13 Zaradzajcie potrzebom świętych! Przestrzegajcie gościnności! 

14 Błogosławcie tych, którzy was prześladują! Błogosławcie, a nie złorzeczcie! 15 Weselcie się z tymi, którzy się weselą, płaczcie z tymi, którzy płaczą. 16 Bądźcie zgodni we wzajemnych uczuciach! Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne! Nie uważajcie sami siebie za mądrych! 

17 Nikomu złem za złe nie odpłacajcie. Starajcie się dobrze czynić wobec wszystkich ludzi!4 18 Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi! 19 Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]! Napisano bowiem5: Do Mnie należy pomsta. Ja wymierzę zapłatę – mówi Pan – ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód – nakarm go. 20 Jeżeli pragnie – napój go! Tak bowiem czyniąc, węgle żarzące zgromadzisz na jego głowę. 
21 Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!…”

Głupi zrozumie to wszystko jako jakiś masochizm i hołdowanie pacyfizmowi. Nie widzi w tym broni która pozwala robić swoje, przechodząc nad złem bez karmienia go, często z wykorzystaniem mechanizmów ludzkiego prawa. Problem mają tylko ci którzy nie znają granicy między dobrem a złem

 

zaloguj się by móc komentować

PiotrKozaczewski @Maryla-Sztajer
7 czerwca 2018 14:54

Podejście opisane przez Św. Pawła mozna zaliczyc do kategorii "miękkiej optymalizacji", ale także "miekkiego sterowania" (nie, nie jestem (socjo-)cybernetykiem!).  W praktyce: niezwykle skuteczne, czasem wydaje się, że (zbyt) długo trwa. Zaleta: znajduje globalne optima bardzo skutecznie. Czyli: po tym algorytmie nie trzeba poprawiać, :-). Jako stary inzynier - gorąco polecam, :-).

zaloguj się by móc komentować

PiotrKozaczewski @PiotrKozaczewski 7 czerwca 2018 14:54
7 czerwca 2018 14:55

Przepraszam, miało być do Pana OdysaSynaLaertesa, :-).

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @OdysSynLaertesa 7 czerwca 2018 14:41
7 czerwca 2018 16:52

Nie, Paweł jest tutaj w sam raz. Wszyscy to przerabiamy ...tylko nie uświadamiamy sobie podswiadomych inspiracji. ..Stąd złe wybory. .

.

Dzięki za pawłowy tekst

.

 

zaloguj się by móc komentować


Maryla-Sztajer @Godny-Ojciec 7 czerwca 2018 14:15
7 czerwca 2018 16:55

Mam tylko tablet. ..I jakiś czas tak będzie. 

Spisałam tutaj moją wczorajszą rozmowę z kimś kto stale czyta moje teksty...Prosił o takie zebranie w jednym miejscu. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @PiotrKozaczewski 7 czerwca 2018 14:54
7 czerwca 2018 17:27

Jak najbardziej sterowania, ale w ramach świadomego posłuszeństwa Ojcu, właścicielowi wszystkiego :) 

Jeszcze jeden cytat... Z Pawła rzecz jasna

„… Czy nie wiecie, że jeśli oddajecie samych siebie jako niewolników pod posłuszeństwo, jesteście niewolnikami tego, komu dajecie posłuch: bądź [niewolnikami] grzechu, [co wiedzie] do śmierci, bądź posłuszeństwa, [co wiedzie] do sprawiedliwości?..."

...itd. w liście do Rzymian. I jeszcze do Galatów (nierozumnych :) )

„…Jak długo dziedzic jest nieletni, niczym się nie różni od niewolnika, chociaż jest właścicielem wszystkiego. (…) gdy jednak  nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo.  Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg wysłał do serc naszych Ducha Syna swego, który woła: Abba, Ojcze! A  zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.
Wprawdzie ongiś, nie znając Boga, służyliście bogom, którzy w rzeczywistości nie istnieją. Teraz jednak, gdyście Boga poznali i, co więcej, Bóg was poznał, jakże możecie powracać do tych bezsilnych i nędznych żywiołów, pod których niewolę znowu chcecie się poddać?…” 

Po co wierzgać przeciw ościeniowi? :)

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 16:52
7 czerwca 2018 17:29

Właśnie o to rozeznanie modlę się najczęściej, bo bez tego ciężko nie zbłądzić.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Maryla-Sztajer
7 czerwca 2018 17:36

Wiara jednakowoż jest łaską. I bez tej łaski niewiele da się zrobić. Mózg "zbyt złożony" bardzo przeszkadza łasce, czy będzie to marzycielstwo, wielki intelekt, czy obszerne wykształcenie. Takiemu mózgowi trzeba twardych metod Teresy, czy Jana. Ale łaska musi być najpierw.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @OdysSynLaertesa 7 czerwca 2018 17:29
7 czerwca 2018 18:39

Mamy Dary Ducha Świętego czyli wszystko czego trzeba :)..

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 7 czerwca 2018 17:36
7 czerwca 2018 18:43

Ale mamy łaskę. ..możemy ją odrzucić. ..

.

A Teresa jak sama pisze w Księdze życia. ...hmm...naczytala się w dzieciństwie romansów rycerskich i innych ksiąg. Jak to potem oceniła  - nieodpowiednich. 

To jedt chyba tak  że musi być twarde postanowienie poprawy. Wtedy. .wszystko sprzyja,  że tak powiem:)).

.

 

zaloguj się by móc komentowaćOdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 18:43
7 czerwca 2018 20:02

Trzeba współpracować po prostu :) 

Łaska i wolną wola... Nie każdy może liczyć na "drogę do Damaszku"

The Conversion on the Way to Damascus, Michelangelo Caravaggio

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @OdysSynLaertesa 7 czerwca 2018 20:02
7 czerwca 2018 20:28

A tego nie wiemy nigdy :))... Zawsze radzę nie zaglądać Panu Bogu w rękawy. .jakie tam karty trzyma :)))..

Jaką rolę dla nas przewidział i jak nam o tym powie. 

W Szawle była gorliwość o Imię Boga,  tylko źle najpierw realizowana. Ale dość stanowczo potrząśnięty pod Damaszkiem - od razu wykonał prawidłowy zwrot. .

Nawrócenie na właściwą drogę 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 18:43
7 czerwca 2018 21:05

Możemy. I bez modlitwy z pewnością odrzucimy, zwłaszcza bez modlitwy wstawienniczej.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 7 czerwca 2018 21:05
7 czerwca 2018 21:36

Ale dlaczego pisze Pan : z pewnością? 

Nie widzę tego. ..?... To by znaczyło że póki Kościół nie zaczął się modlić wystawienniczo to "nic nie było " ...że takiego skrótu użyję.??

Czy to tylko taki środek wyrazu?  :)..

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 7 czerwca 2018 21:05
7 czerwca 2018 21:38

Jest Modlitwa Jezusa. .chyba w tym znaczeniu ...to jasne. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 21:36
7 czerwca 2018 21:51

Chodzi mi o to, że silni jesteśmy tylko wspólnotą. Jeśli wzajemnie nie modlimy się za siebie, a zwłaszcza nie modlimy się razem, to krucho z nami. Mówię o doświadczeniu własnym, rozum płata takie figle, że hej. Dlatego np.św.Jana od Krzyża poleciłbym tylko naprawdę okrzepłym w wierze i zaprawionym w modlitwie. Teresę też. Nawet JPII jest dla wielu za trudny. O dziwo BXVI na ogół nie. 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 20:28
7 czerwca 2018 22:07

a 'karty' te zawsze wprawiają w zdumienie i hojnością i bezwględnością w skuteczności... ale trzeba mieć oczy i uszy otwarte i rozum oraz uświadomioną wolną wolę, pzdr

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 7 czerwca 2018 21:51
7 czerwca 2018 22:14

Teresa nie jest trudna, :)..

Po prostu trzeba uwierzyć.  

.

Wierzę w Ciebie, Boże żywy 

W Trójcy Jedyny prawdziwy 

Wierzę coś objawił Boże 

Twe słowo mylić się nie może 

.

Prosty dziecinny katechizm :). Bez wymadrzania się,  bez filozofii :)).

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @qwerty 7 czerwca 2018 22:07
7 czerwca 2018 22:15

Dlatego w zasadzie ja tylko dziękuję,  modląc się. ..czyli. .idę na łatwiznę,  bo wszystko zostawiam Bogu  :).

.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 22:14
7 czerwca 2018 22:16

Każda mistyka jest trudna dla niemistyka :)

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 22:15
7 czerwca 2018 22:23

i podziękowania są formą ofiarowania [ukierunkowanych myśli, refleksji, dostrzeżenia, docenienia, ...] to piękny świat doznań i nie jest to 'łatwizna' bo w tym doznawaniu łatwizn nie ma - może być prostota

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Godny-Ojciec 7 czerwca 2018 14:15
7 czerwca 2018 22:27

teksty bywają jak nauka i sztuka tj. nie są dla wszystkich odbiorców [też przypadkowych] zrozumiałe i nie jest celem aby były dla każdego [czy nie każdego]doznaniem braku straconego czasu i winy. Epatowanie wizjami ideałów komunikowania się jest rozbawiające, szczególnie przy Pańskich życiowych doświadczeniach.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 7 czerwca 2018 22:16
7 czerwca 2018 22:38

Ale przecież to zwykła mała książeczka. ..miałam taką do wykucia na blachę do komunii.

Nie trzeba komplikować. Jasne ze Teresa jest tą którą sobie Jezus szczególnie podobał...

Ale ona pisze o tym wręcz. .łopatologicznie. 

Jak to baba; ))

.

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @qwerty 7 czerwca 2018 22:23
7 czerwca 2018 22:39

Z Izajasza... Jeden z moich ulubionych fragmentów. Daje do myślenia:

"...a wszystkie nasze dobre czyny jak skrwawiona szmata
My wszyscy opadliśmy zwiędli jak liście, 
a nasze winy poniosły nas jak wicher. 
6 Nikt nie wzywał Twojego imienia, 
nikt się nie zbudził, by się chwycić Ciebie. 
Bo skryłeś Twoje oblicze przed nami 
i oddałeś nas w moc naszej winy. 
7 A jednak, Panie, Tyś naszym Ojcem. 
Myśmy gliną, a Ty naszym twórcą..."

Cóż można dać Bogu który jest nieskończoną doskonałością? Tylko to z czego, i do czego nas stworzył :) 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @qwerty 7 czerwca 2018 22:23
7 czerwca 2018 22:42

Oj tam. ..od kiedy przeczytałam jak wystarczy zawierzyć. ..I jeszcze to zobaczyłam u kogoś. ..kamień spadł mi z ramion. ..

Dziękujemy i prosimy : bądź wola Twoja. 

Nie komplikujcie panowie 

.

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 22:42
7 czerwca 2018 22:45

Właśnie... Ktoś tu pisał o zbytniej złożoności... I co? :)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @OdysSynLaertesa 7 czerwca 2018 22:39
7 czerwca 2018 22:46

Izajasz to prorok mesjanski.

Nie znam za dobrze tyvh starotestamentowych proroków 

.

 

zaloguj się by móc komentować


OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 22:47
7 czerwca 2018 22:57

Dziękujemy i prosimy :)

Dobrej nocy wszystkim 

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 22:38
7 czerwca 2018 23:17

 Właśnie nie pisze łopatologicznie, tylko coś tam z miłością kombinuje - jak to baba :) ;) 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Maryla-Sztajer
8 czerwca 2018 10:02

http://www.biblijni.pl/modlitwy/122_akty_strzeliste_calosc.html

.

I to jest lopatolologia....akty strzeliste w wykonaniu św Teresy. 

Proszę pamiętać ze Piotr był pytany : Czy mnie milujesz , aż trzy razy. 

.

I nas Jezus o to pyta. Wiara to początek, bo można nigdy nie pokochać Go i nie zaufać. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Maryla-Sztajer
8 czerwca 2018 10:04

To jest już poezja, nie łopatologia. ;)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 8 czerwca 2018 10:04
8 czerwca 2018 10:18

No ! I w ten sposób doszliśmy do św Jana od Krzyża i Jego Pieśni. .

.

:)))

.

 

zaloguj się by móc komentować


OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 8 czerwca 2018 10:02
8 czerwca 2018 14:06

Aż trzy razy :) 

Pan Bóg ma coś z kobiety. Jest też przecież i zazdrosny bardzo, i uwodzicielski (jak Biblia uczy) . Nic dziwnego że stworzył nas kobietą i mężczyzną. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @OdysSynLaertesa 8 czerwca 2018 14:06
8 czerwca 2018 14:21

http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=360

 

Piotr zaparł się  3 razy. ..

.

Wydaje mi się ze czytałam iż w języku oryginału jest różnica w dwu pierwszych pytaniach w stosunku do trzeciego. Tzn na kocham są dwa różne określenia. Ale nie umiem teraz tego znaleźć. W jakimś papierowym wydawnictwie chyba. 

Z tłumaczeniami jest zawsze kłopot bo coś dodają lub ujmują. 

.

 

zaloguj się by móc komentować


OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 8 czerwca 2018 14:21
8 czerwca 2018 14:40

Mowa... Ewagelistów czterech przecież 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować