-

Maryla-Sztajer : Maryla-Sztajer

PAMIĘĆ ODNAJDYWANA - Czeladź. Fundator i awanturnik. Cz 1.

FUNDATOR

 

Przywołałam w poprzedniej notce nazwisko czeladzkiego plebana - księdza doktora Stanisława Rembińskiego. Za jego kadencji przez miasto jechał król Sobieski pod Wiedeń. Kolejne lata związane z wyborem Augusta Mocnego na króla też obfitowały w ważne wizyty. Na pewno do tego wrócę.

Życie mieszczan i okolicznej szlachty Księstwa Siewierskiego splatało się z tymi wydarzeniami na różne sposoby.

Przyjdzie kolej na pisanie szerzej, o samym Księstwie. Tutaj chcę przypomnieć, ze był to byt niezależny od RON, nie podlegający polskiemu Sejmowi. To znaczy np nie było obowiązku służby w wojsku, chyba że ktoś miał dobra i w RON, to wtedy tam musiał wypełniać swe obowiązki.

Otóż szlachta miejscowa poczuwała się do dobrowolnego udziału w wyprawie wiedeńskiej.

Dziedzic Przełajki, wsi należącej do parafii Czeladź, Imć Pan Kreczyk wyprawiając się z królem Sobieskim na bisurmany, złożył w obecności księdza Rembińskiego ślub. Jeśli powróci z wyprawy żywy, wybuduje przy kościele kaplicę. Wrócił szczęśliwie i ślubu dopełnił. Stanęła dobudowana do czeladzkiego kościoła kaplica, zwana odtąd kreczyńską, z trzema ołtarzami. W głównym był obraz św Anny. Wyposażona została we wszystkie potrzebne złote kielichy, szaty i inne przybory liturgiczne.

Nadto miała stałego kapłana, którego utrzymanie było finansowane z dworu w Przełajce. Proszę zwrócić uwagę, na co było stać średnią szlachtę Księstwa:)

Po śmierci fundatora wszystkie związane z kaplicą obciążenia finansowe realizował jego syn - Józef Konstanty. Człek porywczy a powiedziałabym narwany...

.

cdn:)

.

 



tagi: czeladź imć kreczyk 

Maryla-Sztajer
25 lutego 2018 10:21
1     847    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Maryla-Sztajer @telok 25 lutego 2018 11:43
25 lutego 2018 12:42

Wszystkim.  Czeladź miała, o czym pisalam w swoim artykule do żydowskiej SN przy lokacji nadany przywilej 'bez żydów ' , rozciągnięty w znacznie później powstałym z inspiracji Długosza,  Księstwie Siewierskim, na wszelkich innowierców.

.

Przymierzam się do serii notek gospodarczych.  Ale one muszą się zacząć od fundamentalnych informacji - lokacji i nadań. 

Bez takiego wstępu nikt nic nie zrozumie. A to okropny galimatias. 

Nikt dziś nie rozumie ze to przez stulecia było POGRANICZE.  

Dlatego wrzucam takie opowiastki, żeby czytelnika oswoić z miejscem. 

Na Uniwersytecie Śląskim nazywano Czeladź reprezentatywną mikroskalą.

Dlatego warto....

.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować