-

Maryla-Sztajer : Ja z Czeladzi - próba autobiografii

Majowo - list kard. St. Wyszyńskiego i zapomniana litania

Przy pięknej ostatnio majowej pogodzie wędrowałam sobie z moim psem polami podśpiewując; chwalcie łaki umajone, góry, doliny zielone .....

Nabożeństwa majowe kończone tą pieśnią wywoływały takie echo w trakcie wędrówek...

Maj się skończył w Boże Ciało, gdy oczywiście poza samymi obchodami dnia było i ostanie nabożeństwo majowe.... Słuchając organisty śpiewającego litanię loretańską jakoś bardzo wyraźnie po pierwsze usłyszałam tym razem jeden z wersów...a poza tym uświadomiłam sobie, że w zakamarkach pamięci tkwi inna litania. 

Jako dziecko bardzo lubiłam słoneczne późne popołudnia w czeladzkim kościele. Rozeta nad wejściem i wysokie okna rzucały na pociemniałą posadzkę kwietne wzory. I jakiś inny tekst mam w uszach ...Nikt mi już nie powie dzisiaj jak to było. Czy zapamiętałam konkretne, pojedyncze wydarzenie...czy jakiś ciąg nabożeństw. 

W kazdym razie wczoraj spędziłam dzień na poszukiwaniach i trochę rozmaitości z internetowego kosza wysypało się na moje biurko.

Wers który akurat 31 maja przykuł moją uwagę to wezwanie do Maryi Matki Kościoła.

W drugi dzień święta Zesłania Ducha Świętego obchodzimy też święto NMP Matki Kościoła.

Jak wiemy z Dziejów Apostolskich (Dz 1, 14) w momencie Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku byli obecni wszyscy Apostołowie i "trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego".

Od tej chwili Maryja Wspomożycielka Wiernych i Matka Kościoła towarzyszy Kościołowi w świecie. Tytuł ten nadawali Jej teologowie wszystkich wieków. Ostatnio Leon XIII, Jan XXIII i Paweł VI.

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński w imieniu 70 biskupów polskich złożył Pawłowi VI Memoriał z gorącą prośbą o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła i oddanie Jej macierzyńskiemu Sercu całej rodziny ludzkiej.

16 września 1964 wygłosił przemówienie uzasadniające tę prośbę. 

W 1968 Paweł VI potwierdził swoje orzeczenie w tzw Credo Pawłowym. 

Wtedy to Episkopat Polski włączył do litanii wezwanie: Matko Kościoła, módl się za nami.

Jednocześnie Episkopat prosił by Stolica Apostolska ustanowiła to święto - Matki Kościoła - dla całego Kościoła Powszechnego. Przez wiele lat święto było obchodzone tylko w Polsce i w ....Argentynie.

Właśnie papież Franciszek odpowiedział po latach na prośbę kard. Wyszyńskiego i całego naszego Episkopatu. Od teraz święto NMP Matki Kościoła jest obchodzone na całym świecie.

Oto list kard. St. Wyszyńskiego w tej sprawie:

 

http://episkopat.pl/swieto-najswietszej-maryi-panny-matki-kosciola/

.

W dalszym ciągu jednak nurtowało mnie przekonanie, że zapamiętana z nabożeństwa majowego w czeladzkim kościele litania różniła się nie tylko tym wersem, wprowadzonym gdy mnie już w Czeladzi nie było.

I okazuje się, że poprzedniczką litanii Loretańskiej jest używana do dziś zresztą u Dominikanów  litania braci kaznodziejów. 

Jak podaje stara tradycja kardynałowie i prałaci zwykli mówić: strzeżcie się litanii braci kaznodziejów, gdyż czynią rzeczy dziwne.

Przysłowiowe stało się wezwanie: litaniis ordinis praedicatorium libera nos, Domine.

 Czyli: od litanii zakonu kaznodziejskiego wybaw nas, Panie.

:))

oto ona

.

https://voxdomini.pl/archiwa/modlitwy-i-nabozenstwa/litania-dominkanska/

.

Dziś w czasie nabożeństw majowych i u Dominikanów śpiewana jest litania Loretańska. Ale tamta dawniejsza jest też stale używana.

Nie dowiem się już pewnie dlaczego usłyszałam ją w dzieciństwie.

A maj się skończył i dopiero za rok zaśpiewamy: chwalcie łąki umajone.

Na wschodzie modlitwy i śpiewy ku czci Maryi były bodaj od V wieku praktykowane. W chrześcijaństwie zachodnim dopiero król hiszpański Alfons X ( + 1284) rzucił myśl by maj poświęcić Maryi.

Proszę tutaj jeszcze dla ciekawych historia tych nabożeństw w świecie i w Polsce.

http://brewiarz.pl/czytelnia/maj.php3

.

 

https://m.youtube.com/watch?v=Enmuyj1X4so

A na zakończenie jeszcze Akatyst mu czci Bogurodzicy. Już w trakcie przygotowań wielkopostnych w cyklu notek maryjnych wspomniałam o Akatyście.

.

 tagi: wyszyński nmp litanie  

Maryla-Sztajer
2 czerwca 2018 11:45
0     530    4 zaloguj sie by polubić
komentarze:
zaloguj się by móc komentować