-

Maryla-Sztajer : Ja z Czeladzi - próba autobiografii

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - początek

Wędrujemy po historycznych wydarzeniach, coś wspominamy, odnajdujemy, uczymy się, lub nie...:)...

No ale niezależnie od tych wycieczek, lub ucieczek, dopada nas teraźniejszość. 

Chciałam uciec od zgiełku 'paryskiego bruku' w muzykę. Jak pisałam, nawet w filharmonii dopadła mnie orkiestra romantyczna i rewolucyjna sir Gardinera. To bardzo dobry zespół muzyczny, podobnie jak inne jego zespoły, bardzo sprawny muzycznie, z ciekawym repertuarem.

Słuchając muzyki dawnej trafiłam jakiś czas temu na OH Orchestra. Czyli Orkiestra Historyczna. W Katowicach. Zaprzyjaźniona z Narodową Orkiestra Symfoniczną Polskiego Radia - NOSPR. Ale po kolei:)

Od bardzo dawna mieszkam poza nowo utworzoną 1 lipca 2017 roku Metropolią.

Jednak z cząstką nowej Metropolii jestem serdecznie zwiazana, od pokoleń, od stuleci.

Słowo 'początek' w tytule notki odnosi się, patrząc na datę powstania GZM, do faktu administracyjnego.

Ale jest ono, nie tylko w moich oczach, opatrzone kilkoma znakami zapytania.

 

Nie będę tutaj tych pytań wyliczać, bo mam przeczucie, że wędrówka po nowo utworzonej Metropolii zaskoczy mnie samą, pojawią się kolejne pytania. W miarę planowania w wyobraźni kolejnych notek, poczułam, że co chwilę staję na rozdrożu i muszę wybrać ścieżkę, którą Państwa ... i siebie ...poprowadzę. Klucz, który otwarł mi drzwi do tych wędrówek, to klucz wiolinowy i będę się go trzymać, by nie powstał w planowanych notkach totalny chaos . Nie ma mowy jednak, bym nie zaglądała, dokąd prowadzą te inne, kuszące ścieżki:)

 

Metropolio - przedstaw się - na początek ! :))

 

Lipcowa data ubiegłoroczna, to termin od kiedy ustawa o Metropolii zaczęła działać (na podstawie ustawy z 9 marca 2017). Faktyczną działalność Metropolia rozpoczęła od początku tego, 2018 roku.

GZM leży na terenie części województwa śląskiego, ale w jego skład wchodzą tylko te gminy i miasta na prawach powiatu, które wyraziły taką zgodę.

Postaram się nie przytłoczyć Państwa tymi wszystkimi informacjami na raz. Nawet nie było by to możliwe w pojedynczej notce, choćby bardzo długiej.

Ale...pieniądze... Związek metropolitalny otrzymuje pieniądze z budżetu państwa, to jest 5% udziału w podatku PIT od osób zamieszkujacych Metropolię. I składki od tworzących go gmin. Co spowodowało, że pomysł na metropolię warszawską łatwo upadł? A ten zrealizowano?

Ciekawostką jest przy tym finansowanie ważnych placówek kultury (ach, jak nie lubię tego określenia! ). Ale stop - to ścieżka, którą sobie innym razem pójdę:).

W skład GZM wchodzi 41 gmin. 

Anegdota, bo czemu nie:)

Jaworzno jest jednym z miast, które nie wyraziły zgody na wejście w zwiazek z Górnym Śląskiem. Formalnie, bo nie życzą sobie integracji - komunikacyjnej. Autobusy, kolej itp.

W związku z tym we wrześniu 2017 na granicy GZM władze Jaworzna ustawiły wielką tablicę: Opuszczacie Metropolię. Witamy w Jaworznie.

Konkretnie to ta tablica stoi na granicy z Sosnowcem.

A Sosnowiec to Zagłębie Dąbrowskie. Po długich targach tak Sosnowiec, jak i kilka innych zagłębiowskich miast dalo się namówić na związek z górnoślązakami. Zobaczymy.

Decyzje zapadały różne: np Czeladź weszła, a Siewierz odmówił.

Państwo wiecie, że tu jestem blisko swojej ulubionej ścieżki spacerowej, ale pójdziemy nią kiedy indziej i ...zdradzę tyle, że poprzez recenzję pewnej książki....całkiem niedawno wydanej.

Ziemia na której powstała GZM była przez stulecia ziemią graniczną. I to bynajmniej nie Niemców z RON. Jeszcze to Księstwo Siewierskie - które jest w jakiś sposób ciągle w grze.

Tu nie ma w żadnym temacie spraw zamkniętych.

Najlepszym przykładem są gwałtowne spory o nazwę. 

Pierwsza propozycja jaką pamiętam to - Metropolia Katowice. Potem Konurbacja Górnośląska w kilku odmianach. 

Na tę ostatnią propozycję Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec zapowiedziały wycofanie się z projektu gmin Zagłębia Dąbrowskiego.

Padła propozycja GZM Silesia. Na to krzyk podniosły różne strony. Zagłębiacy poczuli, że choć niby są w nazwie, to wiadomo, ze w użyciu codziennym zostanie sama Silesia.

Ale tutaj dołączyły się środowiska uniwersyteckie.

Profesorowie z województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego krzyknęli jednym głosem, że to zawłaszczanie nazwy Śląsk, dla wąskiego kawałka ziemi. Stanęło na GZM.

 

Ponieważ już kiedyś rozgryzałam sobie, z pozycji zagłębianki a w istocie mieszkanki Księstwa Siewierskiego, sprawy historii Górnego Śląska i Województwa Śląskiego - Autonomii Śląskiej międzywojennej, to sama nie wiem w tym momencie, którą z otwierajacych się ścieżek poprowadzę nas w najbliższych dniach.

Ten klucz wiolinowy, bardzo mi się przyda, bo sprawy są zawikłane niemożebnie:)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ponieważ w tych dniach muszę się przemieszczać pomiędzy kilkoma domami, nie obiecuję jak w poprzednim cyklu, codziennej notki. Ale będę się starać:)

.

 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Klucz_(muzyka)

Klucz wiolinowy służy kobietom. Stąd mój wybór. ..albo jego wybór. ..sama nie wiem :).

.

 

 

 

 

 

 tagi: górnośląsko-zagłębiowska metropolia 

Maryla-Sztajer
10 kwietnia 2018 11:19
0     235    1 zaloguj sie by polubić
komentarze:
zaloguj się by móc komentować