-

Maryla-Sztajer : Maryla-Sztajer

Strzelać by zabić ?

.....sex  drugs   and   rock  and   roll.....

.

Wracam do tematyki poruszanej tu na blogu ponad rok temu w kilku notkach. 

Oto w czerwcu 1982 w Port Huron Michigan zebrała się konwencja Students for a Democratic Society.

Na podstawie pomysłu Toma Haydena napisano manifest Oświadczenie z Port Huron.

Opisano w nim nienawiść do zła zastanego przez tych studentów w świecie oraz postulowano zniszczenie instytucji społecznych jako źródła tego zła. 

Fakt iż zło jest owszem obecne w świecie ale weszło doń poprzez grzech, kompletnie nie pasował do koncepcji promotorów i został całkowicie odrzucony. Zapewne jako pogląd błędny i wypaczony. 

Cóż....

Należało zwalczać estabilishment który jednak mimo silnej protestantyzacji USA opierał się na wierze w Boga i wynikającym stąd porządku. 

A ! Uczestnicy tamtej konwencji po zakończeniu obrad wyszli nad jezioro i trzymając  się za ręce patrzyli na wschód słońca. 

No mi normalnie łzy lecą jak to czytam.

.

Elia Kazan napisał powieść Mordercy, która jest opowieścią o walce nowego ze starym. Zapewne kilka osób zna tę książkę. Wklejam niżej link do typowej recenzji. Oto południe USA i miasto z bazą wojskową. Oficer Meksykanin z pochodzenia ma córkę która wpadła w komunę hippisowską. Jest o ile pamiętam dziewczyną dość ważnego w tej grupie chłopaka. Narkotyki i ogólna panująca tam szajba okazują się siłą nie do przezwyciężenia przez ojca dziewczyny. 

A....jeszcze miłość.....

Ojciec w końcu po prostu bierze broń i strzela do chłopaka. 

Strzela tak by zabić a nie na Vivat. 

Reszta książki to procedury sądowe typowe dla USA. No i różne honorowe rozwiązania wymyślanie przez ten obrzydliwy estabilishment oficerski tu akurat.

By uratować mordercę jakby nie było. 

 

Ponieważ często tutaj pojawia się temat broni...mieć czy nie mieć... 

Kwestie zakazu posiadania i co by było gdyby obywatel miał dostęp dopiero co były tu dyskutowane z Valserem.

Zwracam państwu uwagę że u Kazana posiadaczem broni jest wojskowy co przenosi nas teraz, współcześnie, na trochę jeszcze inną płaszczyznę dyskusji.

http://zycie-ukryte-w-slowach.blogspot.com/2010/04/elia-kazan-mordercy.html

Recenzja pomija jakoś aspekt permanentnego znęcania się chłopaka nad dziewczyną. I tego ojciec już nie mógł znieść. To nie tak że się wtrącił w cudownie rozwijającą wśród tysiąca kwiatów miłość  :)

.

 

 

 

 tagi:

Maryla-Sztajer
3 maja 2019 12:04
15     1205    3 zaloguj sie by polubić
komentarze:

klon @Maryla-Sztajer
3 maja 2019 15:02

Generalnie jestem za prawem do posiadania broni. 

Wszechogarniająca, tzw "humanizacja" prowadzi do zatarcia pojęć Dobra i Zła. Relatywizacja tych pojęć /dobra i zła/ skutkuje aborcją i eutanazją - na razie na życzenie. Stąd już bardzo blisko do "behawioralnego bagna" o którym pisał Kuldahrus / wiki podaje  troszkę inny opis eksperymentu; nazwa nie jest ważna skutek jest zgodny z opisem w  notce/. Pozbawienie prawa do posiadania broni jest w tej sytuacji sposobem na przedłużenie okresu wymierania. Zatem, umożliwiając dostęp do broni przywracamy realne - oparte na doświadczeniu - poznanie otaczajacej nas rzeczywistości, co powinno skutkować "otrzeźwieniem". 

I tu rodzą się wątpliwości. Kto weźmie odpowiedzialność moralną za "mordercze" przykłady, które mogą nastąpić po uwolnieniu dostępu do broni? To jest jak posadzenie za weselnym / polskim :-) / stołem więźnia wypuszczonego z Auschwit!

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @klon 3 maja 2019 15:02
3 maja 2019 15:32

Tytuł był cały czas bez znaku zapytania. 

Pytajnik dodałam w ostatnim momencie przed kliknięciem,,publikuj,,.

Czemu tak?  Kto zna splątaną sytuację w powieści ten zrozumie. 

Ale realnie dzisiaj niech mówią mężczyźni. A może nikt się nie odważy skomentować? 

.

Dla mnie to trudne do wyobrażenia. Nie mam brata ani syna. Wkoło kulturalni ludzie z tym co np Braun nazywa zestawem kompleksów czy urojeń polskiej inteligencji. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Maryla-Sztajer
3 maja 2019 15:41

Pisałem o tym wiele razy: broń do tego służy. I należy mieć świadomość, co realnie znaczy powszechne wyposażenie obywateli w narzędzia służące wyłącznie do zabijania. Bo to ma różne konsekwencje, niekoniecznie negatywne, ale żadne z tych, które zazwyczaj reklamują zwolennicy powszechnego dostępu do broni. 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Maryla-Sztajer
3 maja 2019 15:43

Jakoś nie mogą wyobrazić sobie "oficera Meksykanina" w amerykańskiej bazie, zwłaszcza na południu USA, gdzie segregacja rasowa obowiązywała a wg standardów ówczesnych Meksykanin, to była "inna rasa" a w dodatku, o zgrozo, katolik. 

Wykreowanie postaci Meksykanina, który z zimną krwią strzela do jakiegoś amerykańskiego protestanckiego hipisa, co to 'zbrukał jego córkę" może wynikać z poprzednich dokonań mojego ulubionego ( w swoim czasie) reżysera filmu "Układ" Elii Kazana, który w 1951 r. nakręcił film osnuty na wydarzeniach historycznych czyli powstaniu Zapaty w Meksyku,("Viva Zapata" scenariusz John Steinbeck, wnuk żydowskiego osadnika Großsteinbecka w Palestynie w połowie XIX w. ).W tym filmie scenarzysta i reżyser z Emilio Zapaty zrobili analfabetę, mimo, iż pochodził on z niższej klasy średniej i jakieś szkoły pokończył. Z jakichś powodów potrzebowali, aby Meksykanin był "bardziej prymitywny niż był").

Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że Elia Kazan z pochodzenia Grek (z ojca prawosławnego) z Anatolii w Imperium Osmańskim i matki "ateistki" też z Anatolii, nie pałał miłością do katolików, podobnie jak John Steinbeck. John Steinbeck był wnukiem osadnika żydowskiego w Palestynie w XIX w.  A obaj byli "postępowi" do obłędu.

Więc nie dziwota, że pokazanie "prymitywnego Meksykanina", było dla Kazana równie naturalne, jak pokazanie "prymitywnego Polaka" w sztuce "Tramwaj zwany pożądaniem".  Elia Kazan był reżyserem tego filmu z Marlonem Brando.

Ciekawe, że w powieści Kazana "Mordercy" nie dało się opisać sytuacji, w której protestancki oficer armii amerykańskiej morduje z zimną krwią meksykańskiego chłopaka, z którym związała się biała protestancka córka. Nawet gdyby się znęcał. Bo taka sytuacja byłaby jak z Kosmosu. 
PS. Ten Tom Hayden to był chyba jakis czas meżem Jane Fonda zwanej "Hanoi Jane".

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 3 maja 2019 15:41
3 maja 2019 15:54

Dla mnie broń to broń. By jej użyć. I uczyła odpowiedzialności. Dawniej. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @pink-panther 3 maja 2019 15:43
3 maja 2019 15:59

Jasne Pani Krystyno. Te meksykańskie korzenie...chyba w sumie podoficera...to  ,,zamiast,, określenia katolik. 

Z Układem Kazana też tak może być. 

 

Mam obie  książki wysoko pod sufitem  i nie wejdę tam żeby sprawdzać . Już jestem potłuczona od wczoraj 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Maryla-Sztajer 3 maja 2019 15:54
3 maja 2019 16:10

Ale u nas to kolejny kult cargo. Nikt nie mówi o nauce odpowiedzialności. A ta nauka bierze się także z treningu zabijania, czego naturalną szkołą jest polowanie.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 3 maja 2019 16:10
3 maja 2019 16:18

Zeszłego roku napisałam notkę o warsztacie mojego Dziadka. Pod koniec jest informacja że Babunia wchodziła np po siekierkę by zakupionemu kurczęciu odciąć głowę na takim pieńku do np rąbania drewna.

Komentarze pod notką...męskie??...!...

A Pan o polowaniu 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Maryla-Sztajer
3 maja 2019 19:08

Ja właśnie o tym. Gościowi, który nie potrafi ukatrupić i sprawić kurczaka broni nie wolno dawać do ręki.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 3 maja 2019 19:08
3 maja 2019 19:26

Mnie tamte komentarze zdumialy. Kurzy łeb ucinało się  ,,ciach,,. To skubanie z piór itd było obrzydliwe i nuuudneee..

W końcu trudno chyba jeść żywą kurę 

.

 

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Maryla-Sztajer 3 maja 2019 15:54
3 maja 2019 23:00

"Daj Boże mieć dobrą broń i nigdy jej nie użyć"

Ot ,tak.

zaloguj się by móc komentować

Mister @Maryla-Sztajer
4 maja 2019 06:39

Osobiscie jezeli chodzi o mnie to jestem za prawem posiadania broni. Oczywiscie ma to zle ale i dobre strony . Mysle ze najwiekszym problemem jest kondycja-odpowiedzialnosc obywateli danego panstwa. Wymiar Sprawiedliwosci  , sedziowie , prokutatorzy , polcja itd. musi byc czysty od skorumpowania ( oczywiscie zawsze znajdzie sie jakas czarna owca ) ale ogolnie obywatel musi miec poczucie sprawiedliwosci i  bespieczenstwa. Teraz sprawa wychowania w domu , tutaj bywa roznie. Przyklad , moj kolega zadal mi pytanie czy ja posiadam bron , odpowiedzialem ze tak i ze moje dzieci wiedza gdzie ta bron jest . On w tym momencie (posiadajac dzieci w tym samym wieku co moje ) powiedzial ze on nie moze posiadac broni bo jego dzieci z pewnosci powystrzelaly by siebie na wzajem.Moje zona nigdy do reki nie wziola nawet moich ganow , poprostu boi sie ich. Natomiast moim zdaniem jezeli chodzi o Polske to ja widze ze ogolnie spoleczenstwo jest zbyt na bakier z prawem i chyba bylyby z tym problem. Jeszcze jedno co moge dodac aby sie nie rozpisywac to uwazam ze Kara smierci powinna byc stosowana tam gdzie niema watpliwosci o przestepstwie i to w niezbyt odleglym czasie. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @DYNAQ 3 maja 2019 23:00
4 maja 2019 16:55

Broń jest po to by jej używać. To nie ozdoba. 

I...Broń oczywiście przyciąga broń. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Mister 4 maja 2019 06:39
4 maja 2019 16:57

Odpowiedzialność wyrabia się w praktyce. 

Oczywiście jestem za orzekaniem i wykonywaniem KS.

I bez wpisu w Kodeksie Karnym ten wyrok jest wykonywany. Tyle że sądem kapturowym. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować