-

Maryla-Sztajer : Ja z Czeladzi - próba autobiografii

Mickiewicza Adama powieść science-fiction

A więc.

....tak, tak, wiem ze tak się nie zaczyna. Jednak z drugiej strony,  jak zacząć? 

 

Albowiem Mickiewicz wielkim poetą był. Bolał nad losem Ojczyzny w okowach zaborów.

A s-f jest takie niepoważne. 

Ale właśnie jako człowiek sercem i rozumem ogarniający ludzkość w drodze, zaczął już w 1829 roku pisać powieść w której miały się zawrzeć jego wyobrażenia i obawy co do kształtu społeczeństwa przyszłości. 

Pisał tekst przez kilkanaście lat, w Petersburgu, Dreźnie i Paryżu. Pisał, targał, rozmawiał z np Antonim Odyńcem. Ten zaś w swoim liście do Juliana Korsaka nazwał projektowaną księgą Don Kichotem swojego czasu. 

Mickiewicz zatytulował powieść "Historia przyszłości".

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Historia_przyszłości

 

W ciągu tych lat pisania i niszczenia zmieniały się pewne pomysły, wzbogaciła wiedza Mickiewicza, korygował swoje wyobrażenia o alternatywnej historii Polski.

Wersji powieści było podobno siedem. Kilka kart jest zachowanych w Muzeum Mickiewicza w Paryżu. Sporo zapamiętał z pracy ojca syn,  Władysław. 

Wszystko to i dużo szerszej jest w linku powyżej. 

 

Nie wiedziałam, a może zapomniałam sobie o tej panamickiewiczowej próbie powieściowej.

Biorąc jednak pod uwagę że to czas powstania doktryny saintsimonistów, czy miasta falansteru Karola Fouriera, przestaję się dziwić. 

W głowie Mickiewicza powstała wizja człowieka zagubionego w społeczeństwie. Po prostu bał się przyszłości. 

Przewidział wiele wynalazków. Nie tylko prostych, technicznych, jak telefony, samochody czy samoloty. Lub kontakty z innymi bytami na innych planetach.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kosmita

Tutaj np obraz z 1793 Obcego. W linku ilustracja zaraz na początku tekstu.

.

Przewidział np elektroniczny system ewidencji ludności. Czyli coś o czym tu często rozmawiamy. Np w związku z plikami JPK. A wyjściowa sytuacja fabularna przypadała na rok 2000 ! Sic !

.

Mickiewicz jak się okazuje nie tylko był wielkim piewcą polskiej historii, jak można myśleć pamiętając o Panu Tadeuszu. Nie tylko śledził nowinki techniczne i rozumiał jakie mogą być dalsze konsekwencje wybranej drogi postępu technicznego. 

Rozumiał więcej. A może czuł więcej. 

Zamiast entuzjazmu chciał w swojej powieści zawrzeć ostrzeżenie. 

Czuł lęk. 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Saintsimonizm

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Falanster

Po zapoznaniu się z tymi pomysłami lęk zrozumiały. 

Mickiewicz nie był pierwszym twórcą tego rodzaju powieści. W dodatku te inne zostały po prostu wydrukowane. On swoją pisał, przerabiał, dyskutował. 

Myślę ze od pewnego momentu praca nad nią stała się pewnego rodzaju pretekstem by śledzić postęp i rozmawiać o nim z otoczeniem. 

Może była to też forma psychoterapii? Sposób radzenia sobie sobie z lękami.

Lękami profetycznymi.

.

.

 

 

 

 

 

 tagi:

Maryla-Sztajer
22 grudnia 2018 18:33
15     854    8 zaloguj sie by polubić
komentarze:
przemsa @Maryla-Sztajer
22 grudnia 2018 20:07

Dzięki za ciekawy, nieznany mi temat.

 

zaloguj się by móc komentować

Matejek @Maryla-Sztajer
22 grudnia 2018 21:53

eh, te grudniowe wieczory - fantastyczne, dzięki

do tego i poprzednich dorzucę jeszcze i takie, co niby luźno mi się łączy
/muzyka matematyka, to i biologia z fizyką/
https://www.youtube.com/watch?v=9RDkHP4PWIo&app=desktop 
https://youtu.be/Qnl4qgMSuwU?t=152

co do Adama i jego ''lęków profetycznych'' - to może miał on kłopot z załamywaniem funkcji falowych ;)

... alternatywna historia  ...
alternatywna matematyka https://www.youtube.com/watch?v=Zh3Yz3PiXZw 

zaloguj się by móc komentować

mooj @Maryla-Sztajer
22 grudnia 2018 22:03

zastąpienie nazwisk liczbami o hierachicznym charakterze to jest jednak zupełnie co innego niż elektroniczna ewidencja ludności:)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @przemsa 22 grudnia 2018 20:07
22 grudnia 2018 22:51

Sama byłam zaskoczona 

Pozdrawiam  :)

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Matejek 22 grudnia 2018 21:53
22 grudnia 2018 22:51

Dzięki. .,to mi Pan zajęcia dorzucił :))

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @mooj 22 grudnia 2018 22:03
22 grudnia 2018 22:57

Tak :)

Specjalnie oddzielnie napisałam wcześniej o wynalazkach technicznych. ..A osobno o tym.

Pomysł jak "pilnować" ludzi był  I Mickiewicz to wyłapał.  Elektroniki chyba nie mógł przewidzieć. Myślał a może mu ktoś podpowiedział jak to wtedy widziano ? On cały czas o tym rozmawiał. 

;)

 

zaloguj się by móc komentować

mooj @Maryla-Sztajer 22 grudnia 2018 22:57
22 grudnia 2018 23:25

W Rzeczpospolitej w zasadzie spisów ludności nie było: spisy podatkowe obejmowały właścicieli nieruchomości/płatników podatków. Zdarzały się bardziej dokładne, lokalne lub ograniczone podług innych kryteriów (spisy ewangelików, żydów, parafian z danej parafii/dekanatu), jednak nie miały one nigdy charakteru powszechnego. U schyłku istnienia państwa były próby uporządkowania posiadanych informacji i pozyskania nowych.

W wielu innych państwach takei spisy miały wieloletnią, (ba! wielowiekową !) tradycję. 

Być może Mickiewicz, gdy spotkał się na emigracji z niespotykaną u nas w kraju wolnych ludzi - Polsce; praktyką gromadzenia, przechowywania, obróbki, wykorzystania informacji o mieszkańcach - rozwinął to patrząc świezym okiem. Świeżym, jak na przywykłych do XIX w. inwigalicji autochtonów biurokratycznych państw.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Maryla-Sztajer
23 grudnia 2018 08:11

Słyszałem o tym, ciekawe kto mu takich rzeczy do głowy nakładł

zaloguj się by móc komentować


boson @Maryla-Sztajer 23 grudnia 2018 08:46
23 grudnia 2018 11:00

ten Jan Tadeusz Bułharyn ważniejszy niż owo SF - był zaprzyjaźniony z Adasiem, który jeszcze w 1829 serdecznie do niego pisał, a wcześniej dedykacje dawał;

sam Bułharyn był wrogiem Nowosilcowa, ale zarazem człowiekiem Aleksandra von Benckendorffa

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_von_Benckendorff 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @boson 23 grudnia 2018 11:00
23 grudnia 2018 11:05

Tak mi się wydaje,  że on ważniejszy.  Wiesz, ta jego służba w wojsku po obu stronach itd..

Czy możesz pociągnąć ten temat u siebie na blogu? 

To byłby dalszy ciąg Twojego opisu romantyzmu. .ja nie mam narzędzi do poszukiwań.

Bardzo by było fajnie to rozgryźć kiedyś 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Maryla-Sztajer
23 grudnia 2018 14:34

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Adam_Mickiewicz

 

W Wigilię będą 220 urodziny Mickiewicza.  Widzę w biografii, że już w  1822 w Wilnie został przyjęty do masonerii w stopniu czeladnika. 

.

 

 

zaloguj się by móc komentować

boson @Maryla-Sztajer 23 grudnia 2018 14:34
23 grudnia 2018 15:15

"Przede wszystkim zajął wybitne stanowisko w wolnomularstwie rosyjskim. Był, po Adamie Wawrzyńcu Rzewuskim, «mistrzem katedry», tj. przełożonym loży «Orła Białego» w Petersburgu (1820–21) i miał najwyższy stopień w hierarchii zakonu. «Kiedy O. odwiedzał inne loże, był przyjmowany z osobliwym uczczeniem (siedmiu gwiazd i stalowego dachu)». Do O-a należał ostateczny wyrok przy sporach wszystkich lóż w sprawach ustaw i rytuału. O. był także członkiem honorowym lóż «Przyjaciele Ludzkości» i «Dobry Pasterz» («Zum guten Hirten»). Również po rozwiązaniu masonerii w Rosji rola O-a nie zmalała. Wywierał znaczny wpływ na umysły towarzystwa petersburskiego, bardzo sugestywnie działając swą osobowością i głoszonymi ideami. Praktycznie uprawiał dobroczynność i miłosierdzie w stosunku do wszystkich stworzeń – ludzi, zwierząt, nawet roślin. Był w tym skrajny aż do dziwactwa i śmieszności, krążyło o nim mnóstwo anegdot; był człowiekiem o niezwykłych zaletach charakteru i niespotykanej skromności. Rozdawał wszystko, co miał i zarabiał, żył samotnie, w abnegacji, otoczony masami kotów. Wyznawał swoiste poglądy teozoficzne. Wg Józefa Przecławskiego, doktryna O-a zbliżona była do zasad wyznawanych przez L. C. Saint-Martina, ale O. poszedł dalej, m. in. w teorii «o powołaniu Człowieka-Ducha» i o «mistycznym znaczeniu cierpień». Poglądy swe wykładał O. żywym słowem – choć zupełnie był pozbawiony daru krasomówstwa – wiadomo też o niektórych spisanych, lecz nie wydanych jego utworach, np. L’automne du monde de l’humanité. Językiem francuskim i rosyjskim posługiwał się z równą swobodą co polskim. Bliskie stosunki łączyły go z całą petersburską Polonią, m. in. z Aleksandrem Orłowskim i Marią Szymanowską. W r. 1824 zetknął się z Adamem Mickiewiczem, na którym wywarł wielkie wrażenie. W r. 1828 portretował poetę (obraz w Muz. Narod. w Kr.). Wg słów Mickiewicza – w relacji Antoniego Edwarda Odyńca – O. «jest najcnotliwszy, najbogobojniejszy człowiek i jak go tu nazywają ‘mistyk’, to jest wierzący nie tylko w dogmata, ale w żywą zawsze i wszędzie obecność Boga, w jego wolę i rozrządzenie we wszystkim, w ciągle i nad wszystkimi czuwającą Opatrzność i na koniec w tajemniczy świat ducha, przeważnie, choć niewiadomie, wpływający na ludzi. Ustawiczne przy tym czytanie Biblii nadaje myślom i wyobraźni jego swedenborgiczny, jak mówi Adam, nastrój i kierunek». W całej III części „Dziadów” ta fascynacja O-em jest czytelna. O. zmarł w Petersburgu, którego nigdy nie opuszczał, 5 X (st. st.) 1830 i pochowany został na Smoleńskim cmentarzu. Obrazy, sprzęty, cały dobytek rozdał bądź zapisał ubogim. Wg Przecławskiego «kościół Św. Katarzyny nie zdołał pomieścić ani połowy osób wszelkich stanów i wyznań, zgromadzonych na żałobne nabożeństwo».

O. przeszedł do historii przede wszystkim uwieczniony przez Mickiewicza w III części „Dziadów” jako «guślarz», co «z duchami gada»; występuje też we wszystkich pamiętnikach petersburskich owych lat, jako postać niezwykle charakterystyczna, indywidualna, wybitna."

https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/jozef-oleszkiewicz

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @boson 23 grudnia 2018 15:15
23 grudnia 2018 15:25

Wiesz, to jest coś tak zdumiewającego , to poplątane środowisko . Ja tego całkiem nie znam. Nie znosiłam romantyzmu od początku w LO. Takie mętne 

Bogobojny mason.

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @boson 23 grudnia 2018 15:15
23 grudnia 2018 15:30

https://bosonweb.wordpress.com/2017/06/30/mickiewicz-rotszyld-syjonizm-i/

Tutaj pisałeś o Mickiewiczu i jedt sporo linków ważnych,  to trzeba by wrócić 

.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować